Strona główna » Aktualności » Jak wybrać bieżnię do domu?

Jak wybrać bieżnię do domu?

Data dodania: 27-05-2024


O zaletach domowej bieżni można by opowiadać długo. Nawet tania bieżnia do domu może być świetnym rozwiązaniem, jeśli cenisz sobie wygodę i chcesz mieć możliwość regularnych treningów. Ważne jest jednak, aby dokładnie rozważyć swoje potrzeby, dostępne miejsce i budżet przed podjęciem decyzji o zakupie bieżni. Jeśli zastanawiasz się, jaka bieżnia jest najlepsza do domu, przeczytaj ten artykuł i zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czy bieżnia do domu to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy bieżnia w domu ma sens? Rozważasz zakup sprzętu, który pomoże Ci poprawić kondycję bez wychodzenia z domu, ale obawiasz się, że będzie to zbyt duży jednorazowy wydatek? Bez obaw! Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów stworzonych z myślą o różnych budżetach i rozmaitych potrzebach. Możesz znaleźć tanią bieżnię do domu, na której będziesz trenować równie efektywnie jak na siłowni, i to o każdej porze, bez względu na pogodę i warunki na zewnątrz.

A nawet jeżeli po jakimś czasie treningi w domu staną się zbyt monotonne i stracisz motywację, pamiętaj, że bieżnia to nie tylko bieganie! Aby urozmaicić trening, sprawdź, jak ćwiczyć na bieżni i skorzystaj z różnorodnych form aktywności. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni do domu?

Wybierając bieżnię do domu, na początek warto sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie o cel, jaki ma spełniać nowy sprzęt. Zastanów się, czy potrzebujesz bieżni do intensywnych treningów biegowych, lekkiego joggingu czy po prostu do regularnego chodzenia, kiedy warunki na dworze nie zachęcają do wyjścia. Twoje cele wpłyną na wybór odpowiedniego modelu. 

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje bieżni ze względu na sposób ich działania – bieżnia mechaniczna i bieżnia elektryczna.

Bieżnia mechaniczna (magnetyczna) – jest napędzana siłą mięśni użytkownika i nie posiada zasilania elektrycznego, co oznacza, że ruch taśmy jest generowany przez chodzenie lub bieganie. Kiedy zwalniasz, pas bieżni również zaczyna poruszać się wolniej. 

Niektóre z bieżni mechanicznych są wyposażone w mechanizmy, które pozwalają regulować opór, co może zwiększyć trudność treningu. Używanie bieżni mechanicznej z dużym oporem wymaga większego wysiłku fizycznego, ponieważ to użytkownik musi napędzać pas biegowy. 

Mechaniczne bieżnie najlepiej sprawdzają się przy chodzeniu lub lekkim joggingu, a podczas szybszego biegu bieżnia mechaniczna może mocno zaangażować mięśnie nóg i pośladków. Może to być korzystne dla osób o dobrej kondycji, które chcą dodatkowo wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość.

Warto pamiętać, że brak silnika oznacza brak zużycia energii elektrycznej, co sprawia, że bieżnie mechaniczne zwykle są nieco tańsze od elektrycznych modeli.

alt

Bieżnia elektryczna – najpopularniejsza bieżnia do domu i na siłownię. Jest napędzana silnikiem elektrycznym, dzięki czemu jest łatwiejsza w użyciu niż bieżnia mechaniczna. Pas biegowy przesuwa się automatycznie o określonej prędkości bez ingerencji siły mięśni. 

Bieżnia elektryczna umożliwia łatwe dostosowanie intensywności treningu w zależności od celów i poziomu zaawansowania użytkownika. Prędkość przesuwania się taśmy możesz zmieniać za pomocą przycisku czy pokrętła na wbudowanym panelu sterującym. 

Znamy już podstawowe różnice pomiędzy bieżniami elektrycznymi i magnetycznymi. Oto najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem bieżni do domu:  

Moc silnika i maksymalna prędkość

Jeśli zdecydujesz się na bieżnię elektryczną, sprawdź, jaka jest moc jej silnika. Dopasowanie tego parametru do własnych potrzeb treningowych zapewni lepszy komfort i dłuższą żywotność bieżni. 

Moc silnika bieżni jest zwykle podawana w koniach mechanicznych i jest zapisywana jako KM lub HP (z ang. Horsepower). Większa wartość KM oznacza też większą wydajność napędu, a co za tym idzie – możliwość osiągnięcia większej prędkości biegania. 

Bieżnie o mocy do 2 KM zwykle osiągają maksymalną prędkość 16 km/h. Jest to dość uniwersalny wybór, odpowiedni dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Taka bieżnia jest idealna dla wszystkich, którzy wybierają różne formy aktywności – od marszu, przez umiarkowany jogging aż po szybszy bieg. 

Z kolei bieżnie o mocy większej niż 2 KM pozwolą Ci biegać nawet z prędkością do 22 km/h. Jest to dobry wybór dla zaawansowanych biegaczy, którzy osiągają duże prędkość biegu. Bieżnie z mocniejszym silnikiem umożliwiają też wykonywanie zaawansowanych treningów interwałowych, które są ważne dla poprawy ogólnej kondycji.

Maksymalne obciążenie

Większość bieżni jest dostosowana do maksymalnej wagi użytkownika 100 kg. Jeżeli potrzebujesz, aby sprzęt miał większą tolerancję obciążenia, koniecznie zwróć uwagę na te parametry. Używanie bieżni zgodnie z jej specyfikacją obciążeniową zapobiega nadmiernemu zużyciu mechanizmów i silnika, co przekłada się na dłuższą żywotność urządzenia. To również większe bezpieczeństwo dla osoby ćwiczącej.

Rozmiar i waga

Jedne z ważniejszych pytań przed zakupem bieżni do domu – gdzie ją umieścić i jak dużo miejsca zajmie? Domowa bieżnia powinna być dostosowana do przestrzeni, jaką masz do dyspozycji. Z wiadomych względów wiele osób wybiera mniejsze i lżejsze sprzęty, które nie zabiorą dużo miejsca w domu – zwłaszcza, jeśli mówimy o niewielkim mieszkaniu  lub kawalerce. Na szczęście można z łatwością znaleźć małą bieżnię do domu, która może stać w sypialni, salonie czy w małym pokoju. 

Sprawdź długość, szerokość i wysokość bieżni, aby upewnić się, że zmieści się ona w wyznaczonym miejscu, a także że pozostanie wystarczająco dużo miejsca wokół, na swobodne poruszanie się.

Sprawdź ciężar bieżni, aby upewnić się, że możesz ją bezpiecznie przetransportować do domu i ustawić w odpowiednim miejscu. Weź pod uwagę, że lżejsze modele (ok. 25 kg) mogą być łatwiejsze do przenoszenia, ale mogą też być mniej stabilne podczas intensywnego treningu. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich parametrów technicznych i zestawienie ich z własnymi potrzebami.

Sprawdzając rozmiar bieżni, szczególną uwagę zwróć na szerokość i długość pasa biegowego. Optymalne wymiary taśmy bieżni to około 120-125 cm długości i 42-47 cm szerokości. Wysokie osoby, wykonujące dłuższe kroki, powinny wybrać bieżnię z nieco większą taśmą – np. 145 cm.

bieżnia domowa

Nachylenie i funkcje dodatkowe

Regulacja kąta nachylenia pasa biegowego to funkcja, dzięki której możesz imitować bieganie pod górkę w terenie. Chodzenie czy wbieganie z większym nachyleniem może bardziej angażować mięśnie, zwłaszcza na łydkach, udach i pośladkach. Jeżeli więc zależy Ci na urozmaicaniu domowych biegów i zwiększeniu intensywności treningów, zwróć uwagę na tę funkcję. 

Najpopularniejszy wybór to automatyczna zmiana nachylenia bez konieczności przerywania treningu. Umożliwia regulację kąta za pomocą przycisków na konsoli bieżni, często oznaczonych jako incline. Większość bieżni oferuje maksymalne nachylenie do około 10-15%, co daje spore wyzwanie i znacznie intensyfikuje ćwiczenia. 

Oprócz regulacji kąta nachylenia, domowa bieżnia może być wyposażona w kilka innych dodatkowych funkcji. Jeden z popularnych dodatków to panel sterujący z wbudowanym monitorem, który umożliwia śledzenie podstawowych parametrów treningowych, takich jak czas, odległość, prędkość, spalone kalorie czy puls.

Bardziej zaawansowane bieżnie mogą oferować też wybór różnorodnych programów treningowych. Na wbudowanym panelu sterującym z ekranem możesz wybrać jeden z kilku trybów, aby bieżnia automatycznie dostosowała prędkość i nachylenie pasa biegowego do potrzeb konkretnego treningu. Mogą to być programy zdefiniowane przez Ciebie, programy interwałowe, treningi odchudzające, treningi na wytrzymałość itp.

Wśród dodatkowych opcji, jakie oferują producenci bieżni są również: porty USB lub gniazda ładowania, które umożliwiają podłączenie urządzeń mobilnych podczas treningu. Dopełnieniem mogą być też wszelkiego rodzaju schowki na drobne przedmioty czy na butelki z wodą. 

Zależy Ci na sprzęcie, który zaoferuje Ci coś więcej niż podstawowe funkcje? Producenci bieżni prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań, zatem masz spory wybór, nawet jeśli poszukujesz bieżni na użytek domowy. Te dodatkowe funkcje mogą sprawić, że korzystanie z bieżni stanie się bardziej komfortowe, angażujące i efektywne, co pomoże Ci utrzymać motywację do regularnych treningów.

Ile kosztuje dobra bieżnia do domu?

Jak widzisz, wybór odpowiedniej bieżni do domu może się znacznie różnić w zależności od różnych potrzeb treningowych. W sklepie sportowym Najtańszy-Sport znajdziesz bieżnie z różnych półek cenowych – zarówno tanie bieżnie elektryczne, jak i bardziej zaawansowane modele, które posiadają nieco większy pas biegowy oraz dodatkowe funkcje. 

Wśród budżetowych bieżni w cenie od 1200 do 1900 zł znajdziesz na przykład bieżnię magnetyczną MASTER F-03 z 8 poziomami obciążenia, która idealnie sprawdzi się do codziennych treningów dla osób początkujących. Niewielkie wymiary i możliwość złożenia bieżni to dobry wybór do małych mieszkań.

W tym przedziale cenowym znajdziesz również inne bieżnie elektryczne marki Master. Jest to na przykład model F-07, który osiąga do 8 km/h – idealny dla osób początkujących. Nieco większa i silniejsza bieżnia Master F11 oferuje prędkość do 14 km/h i kilkanaście programów treningowych. 

Bieżnie elektryczne ze średniej i wyższej półki cenowej od 2000 do 5500 zł oferują więcej programów treningowych, osiągają prędkość do 18-22 km/h i zapewniają lepszą amortyzację podczas biegania. Idealny wybór zarówno dla zaawansowanych, jak i dla biegaczy, którzy lubią wyzwania, to bieżnie elektryczne MASTER F-12 oraz model MASTER F35. Wytrzymały silnik, duża powierzchnia biegania czy wiele zaawansowanych funkcji na ekranie LED to tylko niektóre z zalet tych bieżni. 

A jeśli szukasz bieżni, która nie tylko cieszy funkcjonalnością ale też wyróżnia się wyglądem, polecamy bieżnię elektryczną MASTER z drewnianymi elementami. Klasyczna kolorystyka sprawia, że bieżnia świetnie komponuje się z wystrojem wnętrza. To dobry wybór, jeśli nie masz możliwości stworzenia domowej siłowni w osobnym pomieszczeniu. 

Podsumowując, wybór odpowiedniej bieżni powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, budżetu i dostępnej przestrzeni. Tania bieżnia do domu z podstawowymi funkcjami może w zupełności Ci wystarczyć, jeśli zamierzasz maszerować lub biegać rekreacyjnie w umiarkowanym tempie. 

Jeśli z kolei zależy Ci na częstym, bardziej zaawansowanym treningu, lub jeżeli potrzebujesz znacznie większej przestrzeni do biegania, warto postawić na nieco droższe i zaawansowane modele. Pamiętaj, że zakup bieżni może być inwestycją na wiele lat, zatem weź pod uwagę, że Twoje potrzeby treningowe mogą się zmieniać. Przed zakupem zastanów się, czy wybrany model będzie nadal odpowiedni, gdy osiągniesz wyższy poziom sprawności fizycznej lub gdy zmienią się Twoje cele treningowe. 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ