Strona główna » Aktualności » Jak dobrać rolki?

Jak dobrać rolki?

Data dodania: 23-10-2020


Rolki – jak wybrać. Rodzaje i charakterystyka.

Wyróżniamy kilka rodzajów rolek:
 • Rolki z regulacją rozmiaru – to typ rolek przeznaczony dla dzieci i dla młodzieży. Zwykle regulacja dotyczy 4 rozmiarów. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko może korzystać z produktu przez minimum dwa sezony.
 • Rolki z wymienną płozą – tego typu rolki można w jednej chwili zmienić w łyżwy lub wrotki (w kartonie znajdują się dwie płozy). Rolki i łyżwy 2 w 1 są świetnym sposobem na oszczędność, bo z jednego sprzętu możesz korzystać zarówno latem, jak i zimą.
 • Rolki fitness (rekreacyjne) – takie rolki doskonale sprawdzają się podczas treningu nóg (zarówno ud, jak i łydek). Rolki rekreacyjne pozwalają rozwinąć średnią prędkość. Przeznaczone są dla osób, które właśnie rozpoczynają przygodę ze skatingiem lub dla takich, które jazdę na rolkach traktują jak narzędzie w walce o piękną figurę.
 • Rolki do szybkiej jazdy – model przeznaczony do szybkiej jazdy będzie idealny dla amatorów mocnych wrażeń. Taki typ rolek cechuje się obecnością dużych kół, szybkich łożysk (najczęściej ABEC-9) i zazwyczaj krótkich butów (do kostki), które nie krępują ruchów w stawach skokowych.
 • Rolki freestyle – takie rolki mają duże i ciasno ułożone koła, co pozwala uzyskać wysoki poziom zwrotności. Modele freestyle służą do szybkiej jazdy i wykonywania slalomów, a dodatkowo są bardzo lekkie.
 • Rolki agresywne – są dużo cięższe od innych modeli rolek i służą do akrobatycznej jazdy w skateparkach oraz do wykonywania różnego rodzaju trików, np. do zjeżdżania po poręczy. Mają niewielkie kółka.
Rolki – jakie łożyska?

Rodzaj łożysk zastosowanych w konkretnych rolkach odpowiada za komfort jazdy, a także za trwałość danego modelu. Im lepsze są łożyska, tym dłużej możesz używać rolek. Jakie łożyska są stosowane w rolkach dostępnych na rynku?
 •     ABEC-1
 •     ABEC-3
 •     ABEC-5
 •     ABEC-7
 •     ABEC-9
Im większa jest cyfra przy oznaczeniu ABEC, tym kółka na łożyskach szybciej się kręcą. Jeśli więc szukasz np. pierwszych rolek do nauki jazdy dla małego dziecka, z powodzeniem możesz się zdecydować na te z łożyskami ABEC-1 lub ABEC-3. Najczęściej spotykamy jednak rolki z łożyskami ABEC-5. Najszybsze rolki są wyposażone w łożyska ABEC-7 i ABEC-9.

Wielkość i twardość kół w rolkach.

Zasada doboru wielkości kół jest bardzo prosta – im mniejsze są koła, tym wolniejsze będą rolki. Jak wybrać na tej podstawie odpowiednie rozwiązanie? To bardzo proste.

Dla małych dzieci odpowiednie będą rolki o kołach średnicy 64 mm. Początkujący dorośli powinni się zdecydować na rolki z kołami o średnicy 76-84 mm, natomiast zaawansowani użytkownicy mogą wybrać rolki do szybkiej jazdy z kołami o średnicy 90-110 mm lub rolki freestyle z kołami o średnicy nawet 125 mm.

Rozmiar to oczywiście nie wszystko, bo ważna jest też twardość kół. Stopień twardości jest określony literą A i wartością liczbową. Koła miękkie są oznaczone parametrami od 74A do 82A, natomiast koła twarde mają oznaczenie od 84A do 101A.

Rolki – jaki rozmiar?

Rolki nie mogą uciskać stóp, ale nie mogą być też za duże. Najlepiej kierować się długością wkładki, jak w przypadku butów. Po prostu postaw bosą stopę na kartce papieru i zaznacz długopisem lub ołówkiem na kartce końcówkę pięty oraz końcówkę najdłuższego palca stopy. Zmierz odległość między tymi punktami, a uzyskasz długość wkładki i na tej podstawie dobierzesz odpowiednie rolki. Pamiętaj jednak, by do uzyskanej wartości doliczyć od 0,5 cm do 1 cm, dlatego że w rolkach musisz zmieścić jeszcze skarpetki, a podczas wysiłku Twoje stopy będą nieco puchnąć.


Zobacz rolki w najtanszy-sport.pl

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu