Wybór hantli zależy od tego, jak obecnie wygląda Twoja kondycja fizyczna, ile masz sił i jakie są Twoje cele treningowe. Najlżejsze ciężarki mają wagę od 0,5 kg, a hantle dla zaawansowanych ważą nawet kilkadziesiąt kg.
W treningu ważne jest stopniowe przygotowywanie ciała do wysiłku. Na początek wybierz lżejsze hantle, z którymi trening nie będzie zbyt trudny. Dzięki lekkim hantlom wypracujesz sobie odpowiednią technikę i unikniesz kontuzji. W miarę postępów i wzrostu siły, możesz stopniowo zwiększać obciążenie, wybierając cięższe hantle. Nawet kiedy zauważysz progress i będziesz korzystać z większych ciężarów, lekkie hantle nadal przydadzą Ci się np. do wykonywania rozgrzewki. Świetnym wyborem dla początkujących są hantle z regulowanym obciążeniem, które umożliwiają zmianę ciężaru na jednym gryfie.
Hantle regulowane wyglądają podobnie do tradycyjnych hantelków, jednak dają możliwość zmiany obciążenia. Jest to zestaw, który składa się z gryfów, obciążeń w kształcie talerzy i zacisków, które utrzymują obciążniki na miejscu. W dowolnym momencie możesz zwiększać lub zmniejszać ciężar hantli, dodając lub odejmując obciążenia.
Hantle regulowane to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wszechstronność i rozwiązania typy “kilka w jednym”. Dzięki regulacji wagi, możesz dostosować intensywność treningu do swoich potrzeb, które mogą być różne każdego dnia. Regulowane hantle to również dobre rozwiązanie do domowej siłowni, z której korzysta kilku domowników. Nie ma potrzeby kupowania różnych hantli dla każdego. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden zestaw hantli regulowanych, który odpowie na potrzeby różnych osób. Możesz wykonywać intensywny trening z rozbudowanymi hantlami lub lekkie ćwiczenia z jednym lub dwoma talerzami na hantlach.
Warunki do ćwiczeń w domu są nieco inne niż na siłowni. Do treningu w domowym zaciszu warto więc wybrać hantle, które są wszechstronne, wygodne i przyjazne dla podłogi. Świetnym rozwiązaniem do ćwiczeń w domu są hantle żeliwne z powłoką z tworzywa sztucznego - gumową, neoprenową lub winylową. Takie ciężary nie powodują zarysowań na podłodze, mają lepszą przyczepność i nie powodują nadmiernego hałasu podczas ich odkładania. Hantle z powłoką z tworzywa sztucznego mogą też zapewniać pewniejszy i przyjemniejszy chwyt w dłoni. Podobny efekt dają hantle bitumiczne, inaczej nazywane hantlami kompozytowymi. Są to ciężary wykonane z mieszanki masy bitumicznej, czyli kruszywa, wypełniaczy i lepiszcza, które również są pokryte warstwą z tworzywa sztucznego.
Jeżeli jednak zaopatrzysz się w specjalną matę pod sprzęt sportowy, możesz bez przeszkód używać również hantli żeliwnych bez ochronnej powłoki. Są one wykonane z solidnego materiału, dzięki czemu są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Hantle z żelaza mogą wytrzymać intensywne użytkowanie przez wiele lat.
Hantle do ćwiczeń w domu możesz też przechowywać na specjalnym stojaku. Dzięki temu sprzęt będzie zawsze na swoim miejscu, a Twoja domowa siłownia będzie uporządkowana, estetyczna i bezpieczna.