Strona główna » Aktualności » Co zabrać pod namiot? Niezbędnik turystyczny

Co zabrać pod namiot? Niezbędnik turystyczny

Data dodania: 19-04-2024


Nocowanie pod namiotem to nie tylko sposób na tanie zakwaterowanie podczas podróży, ale przede wszystkim świetna przygoda, która pozwala zbliżyć się do natury i odpocząć od miejskiego zgiełku. Aby jednak ta przygoda była naprawdę udana i komfortowa, należy się do niej odpowiednio przygotować. Co zabrać ze sobą pod namiot? Co spakować oprócz odzieży, osobistych środków czystości czy prowiantu, które zaspokoją podstawowe potrzeby? Lista niezbędnych rzeczy powinna obejmować przede wszystkim nieprzemakalne wyposażenie do spania, kilka przyborów do przygotowywania posiłków i wielofunkcyjne akcesoria, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i wygodę podczas biwaku. Sprawdź, jak przygotować się do nocowania pod namiotem. 

Na czym spać w namiocie?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na survivalowy biwak, czy rekreacyjną wycieczkę z rodziną - wygodne miejsce, które zastąpi Ci łóżko, to podstawa. Planując wyprawę pod namiot, z pewnością staniesz przed pytaniem: karimata czy materac samopompujący? 

Karimata jest lekka, poręczna i łatwa w transporcie. Może być składana na różne sposoby, co ułatwia jej pakowanie i przechowywanie. Zazwyczaj wykonana jest z bardzo lekkiej pianki, która zapewnia izolację od zimnego podłoża. Cienka warstwa może jednak nie zapewniać wystarczającej izolacji i może okazać się niewygodna na nierównym terenie i dla osób z problemami z kręgosłupem lub stawami.

Z kolei materac samopompujący z pewnością zapewni większą wygodę i izolację niż zwykła karimata. Mechanizm samopompujący ułatwia i przyspiesza rozłożenie materaca - wystarczy jeden ruch, aby napełnić go powietrzem w kilka sekund. Pod namiot świetnie sprawdzi się turystyczna mata samopompująca Enero Camp. Po napompowaniu jej wymiary to 180 cm szerokości i 50 cm szerokości, zatem zmieści się do każdego namiotu i z powodzeniem zastąpi łóżko podczas biwaku. 

Jeszcze więcej wygodnego miejsca do spania zapewniają materace KingCamp. Wersja samopompująca Comfort single została dodatkowo wyposażona w wygodną poduszkę, która da Ci jeszcze więcej wygody. A jeśli zależy Ci na większej ilości miejsca dla dwóch osób, idealnym wyborem będzie podwójny materac dmuchany ze zintegrowaną pompką. Pompowanie jest bardzo wygodne, zajmuje kilka minut i nie wymaga użycia osobnego sprzętu. 

Maty i materace samopompujące mogą być nieco cięższe od zwykłej karimaty, ze względu na dodatkowy mechanizm samopompujący oraz bardziej wytrzymałe materiały. Jednak nadal jest to niska waga - zaledwie 1-2 kg. Ponadto po zwinięciu materac nadal zajmuje tyle samo miejsca, co zwykła karimata, a da Ci więcej komfortu i ochroni przed zimnem z podłoża. 

materac samopompujący pod namiot

Śpiwór, czyli odpowiednie okrycie pod namiot

Podłoże do spania gotowe, zatem czas zaopatrzyć się w ciepłe i nieprzemakające okrycie. Odpowiednio dobrany do warunków i sylwetki śpiwór zapewni Ci wygodę i odpoczynek po całym dniu.

Przy wyborze śpiwora warto zwrócić uwagę na temperaturę, jaka będzie panować na zewnątrz. Pamiętaj, że ściany namiotu nie ochronią przed zimnem, zatem jeśli planujesz wycieczkę zimą, jesienią czy wczesną wiosną, warto wybrać śpiwór, który zapewnia jak najlepszą izolację. Na zimę i mróz wybierz śpiwór z naturalnym wypełnieniem z puchu kaczki, który zapewni Ci komfort nawet przy -10 st. Celsjusza. 
Jeśli zimowe i jesienne wyprawy zdarzają Ci się sporadycznie, lub jeśli poszukujesz śpiwora uniwersalnego, który ma Ci służyć na biwakach w różnych warunkach pogodowych, postaw na
śpiwór wielosezonowy
. Zwykle ma on syntetyczne wypełnienie, które zapewnia większą wentylację. Taki śpiwór posłuży Ci nawet w ciepłe letnie noce. A jeśli wybierasz się na biwak w trudniejszych warunkach, temperaturę możesz wyrównać, zakładając bieliznę termoaktywną i dodatkową warstwę ubrań. Możesz też dodatkowo okryć się kocem.

Jaki kształt śpiwora wybrać? Najlżejszy i najbardziej poręczny będzie śpiwór mumia lub koperta, który oplata ciało szczelnie i zajmuje nieco mniej miejsca w bagażu. Jeżeli podróżujesz własnym samochodem, możesz pozwolić sobie na większy bagaż i nie planujesz chodzenia z plecakiem po górach, możesz wybrać śpiwór typu kołdra, który jest nieco większy, ale okryje więcej niż jedną osobę i da Ci możliwość odkrycia się w dowolnym momencie. 

śpiwory typu mumia pod namiot

Kuchnia polowa, czyli gotowanie na biwaku

Nic nie pobudza apetytu tak jak aktywność na świeżym powietrzu. Jeżeli planujesz wypad pod namiot z dala od knajp i restauracji, spakuj ze sobą praktyczne przybory, z którymi stworzysz kuchnię polową. 

Wybór kuchennego wyposażenia zależy oczywiście od tego, na jak długo planujesz wyjechać, jak bardzo zamierzasz oderwać się od cywilizacji, dla ilu osób będziesz gotować i jakie masz potrzeby kulinarne. 

Jeżeli planujesz krótki wypad i zależy Ci na minimalizmie, podstawowe wyposażenie polowej kuchni będzie obejmowało:

  • małą kuchenkę turystyczną, 
  • głęboka patelnia, która może posłużyć też jako garnek, 
  • kilka narzędzi do gotowania,
  •  lekkie, nierdzewne sztućce
  • głębokie talerze. 

Najlepiej wybieraj jak najlżejsze akcesoria i spakuj tylko tyle elementów, ile rzeczywiście będzie w użyciu.

Planujesz wyprawę dla 4 osób? Świetnym rozwiązaniem będzie kompletny kempingowy zestaw stołowyktóry zawiera w sobie wszystko, co niezbędne do przygotowywania posiłków na biwaku.  

Na prawdziwym biwaku nie może zabraknąć ogniska, jednak jeżeli nie chcesz codziennie trudzić się przygotowywaniem posiłków przy ogniu, świetnym rozwiązaniem będzie mała kuchenka turystyczna, która wystarcza nawet na 24 godziny gotowania. Do kuchenki koniecznie dobierz kartusz lub turystyczną butlę gazową. Słowo “turystyczna” nie jest przypadkowe - butle z gazem stworzone z myślą o wycieczkach są znacznie mniejsze i bardziej mobilne, aby ułatwić ich transport i móc zabrać tylko tyle materiału, ile rzeczywiście będzie potrzebne. Oczywiście nie zapomnij o zapalniczce lub zapałkach, bez których trudno byłoby uruchomić kuchenkę polową. 

Jedzenie i picie na wyjazd pod namiot to jedna z kwestii, którą trzeba zaplanować i przemyśleć bardzo starannie. Pakując posiłki na wyprawę, warto zwrócić uwagę na produkty o dużej wartości odżywczej, które dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii. Warto postawić na lekkie i łatwo przyswajalne produkty, takie jak suszone owoce, orzechy, płatki owsiane, suche mięso czy makarony. Niezbędne będą także produkty z długą datą ważności i łatwe do przechowywania.

Pamiętaj również o odpowiednim przechowywaniu żywności, aby uniknąć zepsucia się produktów i ewentualnych problemów zdrowotnych. W tym celu warto zabrać ze sobą szczelne pojemniki na żywność, a jeśli masz możliwość - również chłodziarkę turystyczną, jeśli planujesz dłuższy pobyt w terenie z dostępem do elektryczności.

Latarka, czyli niezbędne źródło światła

Jednym z najbardziej praktycznych i wygodnych źródeł światła na biwaku jest latarka czołówka. Dzięki temu urządzeniu masz możliwość swobodnego poruszania się i wykonywania różnych czynności, mając ręce wolne. Czołówka sprawdzi się zarówno podczas nocnych wędrówek po szlakach górskich, jak i podczas przygotowywania posiłków czy czytania w namiocie.

Wybierając odpowiednią czołówkę, zwróć uwagę na parametry takie jak jasność światła, zasięg oświetlenia oraz odporność na warunki atmosferyczne. Postaw na model, który będzie odporny na deszcz, wstrząsy oraz ekstremalne temperatury, aby zapewnić sobie niezawodne źródło światła w każdych warunkach. Dobrym wyborem będzie czołówka Nils Camp, która oferuje różne tryby świecenia i zapewnia wysoką klasę wodoszczelności. 

Z kolei lampa kempingowa Nils Camp to wielofunkcyjne narzędzie z przenośną stacją ładowania. Możesz zawiesić ją w namiocie na wygodnym uchwycie lub postawić na ziemi przy obozowisku. Świetnie sprawdzi się jako klasyczna latarka i jako lampa kempingowa. 

Przed wyjazdem pamiętaj również o zapasie baterii lub akumulatorów do latarek oraz o ich sprawdzeniu przed wyjazdem. 

Apteczka turystyczna i multitool, czyli bezpieczeństwo i pierwsza pomoc

Na żadnej wycieczce nie może zabraknąć apteczki turystycznej. Bezpieczeństwo podczas wyprawy to sprawa priorytetowa. Warto zadbać o to, aby w apteczce znalazły się:

  • jałowe opatrunki, 

  • plastry, 

  • bandaże, 

  • trójkątna chusta,

  • nożyczki, 

  • folia termiczna,

  • maseczka do sztucznego oddychania.


Pod namiotem warto zabrać ze sobą multitool - wielofunkcyjne, kompaktowe urządzenie, które łączy w sobie różnorodne funkcje, takie jak nóż, szczypce, otwieracz do butelek, śrubokręt czy pilnik. Dzięki temu narzędziu masz możliwość szybkiego radzenia sobie z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą się pojawić podczas biwakowania. Multitool może być przydatny do drobnych napraw sprzętu, przygotowania drewna na ognisko czy do otwierania puszek czy butelek. Multitool ma kompaktowy rozmiar, więc łatwo zmieści się w plecaku lub kieszeni, dzięki czemu możesz mieć kilka narzędzi zawsze pod ręką. 
multitool

Dodatkowe akcesoria, czyli co jeszcze warto zabrać pod namiot?

Oprócz absolutnych must-have takich jak materac, śpiwór, akcesoria kuchenne czy apteczka, warto pamiętać o dodatkowych rzeczach, które mogą sprawić, że biwak będzie przyjemniejszy, a Ty będziesz mieć spokojną głowę, że przygotowałeś się na każdą ewentualność. Oto mała checklista z rzeczami, które warto zabrać pod namiot:

  • koc i poduszka turystyczna,
  • książki i gry planszowe,
  • powerbank,
  • worki na śmieci,
  • chusteczki nawilżane, papier toaletowy, 
  • krem z filtrem,
  • preparaty przeciw owadom,
  • filtry do wody lub tabletki do uzdatniania wody.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
USTAWIENIA PLIKÓW COOKIES
W celu ulepszenia zawartości naszej strony internetowej oraz dostosowania jej do Państwa osobistych preferencji, wykorzystujemy pliki cookies przechowywane na Państwa urządzeniach. Kontrolę nad plikami cookies można uzyskać poprzez ustawienia przeglądarki internetowej.
Są zawsze włączone, ponieważ umożliwiają podstawowe działanie strony. Są to między innymi pliki cookie pozwalające pamiętać użytkownika w ciągu jednej sesji lub, zależnie od wybranych opcji, z sesji na sesję. Ich zadaniem jest umożliwienie działania koszyka i procesu realizacji zamówienia, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów z zabezpieczeniami i w przestrzeganiu przepisów.
Pliki cookie funkcjonalne pomagają nam poprawiać efektywność prowadzonych działań marketingowych oraz dostosowywać je do Twoich potrzeb i preferencji np. poprzez zapamiętanie wszelkich wyborów dokonywanych na stronach.
Pliki analityczne cookie pomagają właścicielowi sklepu zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzi w interakcję ze sklepem, poprzez anonimowe zbieranie i raportowanie informacji. Ten rodzaj cookies pozwala nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony.
Pliki cookie reklamowe służą do promowania niektórych usług, artykułów lub wydarzeń. W tym celu możemy wykorzystywać reklamy, które wyświetlają się w innych serwisach internetowych. Celem jest aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Cookies zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach naszego sklepu internetowego.
ZATWIERDZAM
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
USTAWIENIA
ZAAKCEPTUJ TYLKO NIEZBĘDNE
ZGADZAM SIĘ